Menu

کپسول انسولین تولید شد – همشهری آنلاین

0 Comment


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، به نظر می‌رسد به زودی افراد مبتلا به دیابت از شر تزریق انسولین خلاص می شوند. در همین راستا محققان دانشگاه MIT به تازگی یک کپسول انسولین ابداع کرده اند که به اندازه کافی قدرتمند است و در اسید معده از بین نمی‌رود.

پیش از این تلاش‌های محققان برای جایگزین کردن فرایند تزریق انسولین با خوردن یک قرص به شکست انجامیده بود، زیرا این قرص‌ها در اسید معده  مچاله شده و زودتر از موعد داروی انسولین را آزاد می‌کردند.

اما اکنون دانشمندان یک کپسول ۳۰ میلی متری ابداع کرده اند که به اندازه کافی قدرتمند است و می تواند در محیط معده دوام بیاورد. تاکنون این کپسول روی خوک‌ها آزمایش شده است.   در حقیقت کپسول مذکور بدون هیچ صدمه ای از دستگاه گوارش(شامل مری، معده و کبد) گذر می‌کند.

انسولین موجود در کپسول زمانی آزاد می‌شود که به روده کوچک می‌رسد. روده کوچک نقطه ای ایده آل برای جذب دارو است زیرا سطح این عضو بدن ۲۵۰ متر است و در گیرنده های درد وجود ندارد.

لایه محافظتی کپسول از اسید متاکرلیک کو اتیل آکریلات(methacrylic acid-co-ethyl acrylate) تشکیل شده که در pH بیشتر از ۵.۵ حل می شود. پس از شکستن این لایه محافظتی کپسول به شکل یک مثلث با سه بازو آزاد می شود.

هر بازو چند سوزن یک میلیمتری دارد که به دیواره روده می‌چسبند و دارو را به طور مستقیم به جریان خون منتقل می‌کنند. در نتیجه فرایند کاهش قند خون آغاز می‌شود.

این دستگاه طی چند ساعت به طور کامل دربدن حل می‌شود. پژوهش مذکور در ژورنال Nature Medicine منتشر شده است. محققان نیز هم اکنون سعی دارند در مرحله بعد کپسول‌های انسولین را روی انسان‌ها آزمایش کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code