کمبود تخت‌های بستری در تهران | افزایش آمار مراجعات سرپایی کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایلنا، جلیل کوهپایه‌زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره وضعیت بیمارستان‌های کشور به ویژه شهر تهران که گفته می‌شود با کمبود تخت مواجه شده است، گفت:‌ در هفته‌های اخیر، به‌ویژه از تیرماه، در تهران آمار فراوانی یا شیوع بیماری کووید- ۱۹ رو به افزایش است. هر روزه در مراکز تحت پوشش ما آمار ترخیص‌شدگان نسبت به آمار بستری‌شدگان افزایش داشته، ‌البته مراجعات سرپایی نیز با روند افزایشی همراه بوده است.

وی ادامه داد: البته بعضی از این مراجعات در بخش دولتی و مابقی در بخش خصوصی و کلینیک‌های ۱۶ساعته است. در مجموع ما نسبت به روزهای اول تیرماه به صورت روزانه تعداد بیشتری مراجعه‌کننده داریم که تست‌های مثبت در سطح ملی نیز همین مساله را نشان می‌دهد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد: ما همواره با محدودیت‌ در زمینه تخت‌های بستری روبه‌رو بوده‌ایم. به هر حال ما در کنار ارائه خدمت به بیماران کرونایی، بیماران غیرکرونایی را هم داریم که در حال درمان شدن و ارائه خدمت به آنها هستیم. اکنون شرایط مثل ایام عید نوروز نیست که در برهه تعطیلات درمانی بودیم. مردم برای بیماری‌های غیرکرونایی آن هم طی چند ماه گذشته به بیمارستان‌ها مراجعه نکرده‌اند. امکان دارد اگر بیشتر از این اقدامات درمانی یا تشخیصی این دسته از بیماران به تعویق بیفتد، سلامتی آنها نیز به خطر بیفتد.

کوهپایه‌زاده با اشاره به افزایش مراجعات کرونایی و ارائه خدمات همزمان به مردم در بخش غیرکرونایی گفت: خوشبختانه در حال حاضر دانشگاه‌های علوم پزشکی آمادگی بیشتری نسبت به روزهای اول اسفند سال ۹۸ دارند و ما خیلی بهتر می‌توانیم بیماران کرونایی را در مسیر درمان راهنمایی کنیم.

وی تصریح کرد:‌ از طرفی بیمارستان‌ها باید تریاژهای دوگانه ایجاد کنند، یعنی یک تریاژ حاد تنفسی و یک تریاژ بیماران غیرحاد تنفسی در نظر بگیرند. علاوه بر این، بیمارستان‌ها باید اورژانس‌ها را که محل اول تماس با این بیماری هستند به شکلی تفکیک کنند که بیماری حاد تنفسی در افراد مبتلا یا مشکوک به سایرین منتقل نشود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد:‌ یا در بخش‌های درمانگاهی سعی شده با کمک مدیریت بیمارستان‌ها از راه فاصله‌گذاری مناسب، ‌زمان‌بندی کردن کار درمانگاه‌ها و پخش کردن زمان در طول روز کمترین تراکم جمعیت حضور داشته باشد. به علاوه اینکه برخی از کلینیک‌های مشاوره‌ای ما بدون دریافت هزینه‌ از بیماران، آنها را راهنمایی می‌کنند و در صورتی که به مراجعه ضروری نیاز باشد، به بیمارستان‌‎ها معرفی می‌شوند تا از مراجعات سطحی کاسته شود. به نوعی با این کار برای بیمار امنیت ایجاد می‌شود تا بی‌جهت به بیمارستان مراجعه نکند.

کوهپایه‌زاده گفت: در حال حاضر پروتکل‌ها و تست‌های تشخیصی ما از سمت تست‌های مکرر به سمت تشخیص‌های بالینی رفته است، زیرا هم فراوانی این بیماری بیشتر شده و هم شکل مراجعات و علائم یک مقدار شناخته شده است، به این صورت که در برخی از افراد بدون اینکه تست لازم باشد، مبتلا بودن شخص به کرونا روشن می‌شود و از این جهت به تست نیازی نیست.

وی با بیان اینکه سعی می‌کنیم اغلب مراجعه‌کنندگان را بستری نکنیم، گفت: در تلاش هستیم خیلی از افراد را در بیمارستان‌ها بستری نکنیم زیرا به صورت سرپایی می‌توان به آنها رسیدگی کرد و دیگر مشکلات تردد و شلوغی تخت‌ها در بیمارستان‌ها را نخواهیم داشت. اگر این مساله رعایت نشود، برای رسیدگی به آن دسته از بیمارانی که واقعا نمی‎توانیم آنها را مرخص کنیم و باید بستری باشند با مشکل مواجه خواهیم شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت:‌ تفاوتی که ما اکنون با روزهای اول داریم، این است که سعی می‌کنیم آن دسته از بیمارانی را که وضعیت وخیم ندارند، بستری نکنیم و کمک کنیم در منازل خودشان ایزوله و قرنطینه شوند. اگر هم در منازل خودشان جایی ندارند، می‌‎توانند به نقاهتگاه‌هایی بروند که در شهرستان‌‎های اطراف تهران یا حتی در تهران پیش‌بینی شده است. این نقاهتگاه‌ها برای افرادی است که جایی برای مراقبت از خود ندارند و می‌توانند یک هفته تا ۱۰ روز در آنجا بمانند.

وی به توضیح بیشتر درباره نقاهتگاه‌ها پرداخت و گفت: تعداد نقاهتگاه‌ها نسبت به روزهای اول محدود شده، اما اکنون در شهرستان‌های رباط‌کریم، شهریار و بهارستان به صورت پایدار نقاهتگاه‌هایی برپا شده است. همچنین در تهران ۲ نقاهتگاه داریم که یکی از آنها در بیمارستان بقیه‌الله و مورد دیگر نیز در یک مرکز در خیابان خالداسلامبولی است که اگر لازم شد سریعا از آنها استفاده می‌کنیم. ما قبلا این ۲ نقاهتگاه‌ را آماده کرده‌ بودیم اما مورد استفاده قرار نگرفته بودند. اکنون این نقاهتگاه‌ها برقرارند و می‌توان از آنها استفاده کرد.

کوهپایه‌زاده در واکنش به اینکه گفته می‌شود ۵۰ درصد از افراد مبتلا به کرونا در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند، گفت: از میان مراجعه‌کنندگانی که به بیمارستان می‌آیند، شاید ۱۵ درصد هم بستری نشوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره تجهیزات حفاظت فردی برای بخش درمان و کادر پزشکی اظهار داشت: من حداقل می‌توانم بگویم در دانشگاه علوم پزشکی ایران برای دانشجو، پرسنل و پزشک، ماسک‌های N۹۵  مازاد هم داریم و مشکلی در زمینه تجهیزات وجود ندارد.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code