وزارت میراث و گردشگری و جهاددانشگاهی تفاهم‌نامه امضا کردند

تفاهم‌نامه همکاری بین جهاد دانشگاهی و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای توسعه همکاری‌ها در حوزه‌های آموزش، فرهنگ و پژوهش به امضای حمیدرضا طیبی و علی اصغر مونسان رسید.

به گزارش ایسنا، ایمانی خوشخو ـ رییس پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی ـ در مراسم امضای این تفاهم‌نامه که امروز (یکشنبه ۲۲ دی‌ماه) در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد ضمن عرض تسلیت شهادت سردار قاسم سلیمانی و سرنشینان هواپیمای اوکراینی به فعالیت‌های این پارک در یک سال و ۹ ماه گذشته پرداخت و گفت: بر آن هستیم تا این باور که حوزه فرهنگ درآمدزا نیست را از کشور دور کنیم. همیشه این اعتقاد حاکم بوده که حوزه فرهنگ بیشتر از آنکه درآمد کسب کند هزینه جذب می‌کند. بنابراین فرهنگ به عنوان بخش مولد در اقتصاد کشور جایگاهی نداشته است. با تاسیس پارک علوم و فناوری در دانشگاه علم و فرهنگ سعی شد ایده‌ای که داشتیم را ثابت کنیم.

وی ادامه داد: شرکت‌های زیادی برای فعالیت در این پارک تقاضا دارند اما به لحاظ فیزیکی با کمبود فضا مواجه‌ایم. امیدواریم وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی با امضای این تفاهم‌نامه در راستای حل این مشکل کمک کند.

سید سعید هاشمی ـ رییس دانشگاه علم و فرهنگ نیز توضیحاتی درباره فعالیت‌های این دانشگاه و رویکرد پژوهشی آن ارائه کرد و گفت: چشم انداز این دانشگاه آن است که به عنوان نسل سوم کارآفرین باشد. راه‌اندازی پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی با این هدف بوده است.

او یادآور شد: این دانشگاه مجموعا ۸۵۰۰ دانشجو دارد که بیشتر آنها در مقاطع تکمیلی تحصیل می‌کنند. تنها دانشکده گردشگری کشور نیز در این دانشگاه احداث شده است.

هاشمی با اشاره به همکاری‌های بین‌المللی این دانشگاه، اظهار کرد: مشارکت‌هایی با اتریش، مالزی و ترکیه آغاز شده که در بین آن‌ها اتریش حمایت‌های خوبی داشته و پارتنر علمی خوبی برای دانشگاه علم و فرهنگی محسوب می‌شود.

پس از سخنان رییس جهاد دانشگاهی درباره ضرورت توجه بیشتر به توسعه گردشگری به عنوان یک ضرورت ملی و بین‌المللی و همچنین تشریح وضعیت گردشگری از سوی علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تفاهم‌نامه همکاری بین آنها امضا شد که این تفاهم‌نامه به توسعه همکاری‌های فرهنگی، آموزشی و پژوهشی در سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تاکید دارد.

در این برنامه انیمیشن کوتاهی از مجموعه «دیرین دیرین» با موضوع صنایع دستی و معضل بسته‌بندی آن پخش شد که مورد توجه مونسان قرار گرفت. او با اشاره به محتوای این انیمیشن با تایید ضعف صنایع دستی در حوزه بسته‌بندی گفت: اقدامات خوبی در این حوزه آغاز شده و فعالیت‌ها روی بهبود بسته‌بندی متمرکز شده است. ضمن اینکه همزمان طرح تجاری‌سازی صنایع دستی، برندسازی و کاربردی کردن این محصولات پیگیری می‌شود.

مونسان در پایان از بخش‌های مختلف پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی بازدید کرد و در جریان فعالیت و مشکلات برخی شرکت‌ها در حوزه گردشگری، نرم افزارهای بازی و صنایع دستی قرار گرفت و توصیه‌هایی را برای تولید بسته‌بندی ارزان و حمایت بیشتر از هنرمندان جدیدتر در حوزه صنایع دستی به معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی که او را در این بازدید همراهی می‌کرد، داشت.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code