واکنش رییس کانون وکلا به اظهارات ترامپ درباره حمله به اماکن فرهنگی ایران

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز درباره اظهارات ترامپ راجع به حمله به اماکن فرهنگی و جایگاه و آثار قانونی آن گفت: انتظار ما محکومیت این رفتار از سوی جامعه جهانی و مجامع بین المللی است؛ چه مقصود او میراث فرهنگی ثبت شده باشد و چه سایر اماکن فرهنگی.

عیسی امینی در گفت‌وگو با ایسنا دراین باره اظهار کرد: تهدید اماکن فرهنگی اساسا جای تاسف دارد؛ خصوصا اگر مقصود اماکن تاریخی و میراث فرهنگی و آن هم در لیست ثبت شده باشد.

وی افزود: جامعه جهانی این اقدام را که سابقه در جنگ جهانی و عملکرد بن لادن و داعش در تخریب اماکن تاریخی افغانستان، عراق و سوریه دارد هیچگاه نخواهد بخشید؛ زیرا این میراث متعلق به بشریت است و تخریب و تهدید تخریب آن نقض آشکار مقررات بین المللی است.

امینی یادآور شد: کنوانسیون ۱۹۵۴ لاهه در خصوص حمایت از اموال فرهنگی درهنگام منازعات مسلحانه و الحاقیه ۱۹۹۹ و کنوانسیون ۱۹۷۲ پاریس در خصوص حمایت از میراث فرهنگی و طبیعی جهانی  صریحا این عمل را نقض فاحش قواعد بین المللی دانسته است. جالب تر آن که بند iv (e)2 ماده ۸ اساسنامه دیوان بین الملل کیفری این عمل را در زمره جنایات جنگی تلقی کرده است.

وی ادامه داد: آنچه عجیب است طرح اینگونه تهدیدها توسط مقامات دولتی کشورها و آن هم عضو ثابت و دارای حق وتو شورای امنیت است که قطعا جهان را به بی نظمی و انزجار می کشاند.

وی در پایان گفت: انتظار ما محکومیت این رفتار از سوی جامعه جهانی و مجامع بین المللی است چه مقصود او میراث فرهنگی ثبت شده باشد و چه سایر اماکن فرهنگی.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *