نقش رسانه‌ها در ایجاد امنیت ملی کمتر از حوزه دفاعی نیست

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه نقش رسانه‌ها در ایجاد امنیت ملی کمتر از حوزه دفاعی در کشورها نیست، گفت: مطبوعات مرجعیت رسمی خود را از طریق اطلاعات، خبر و تحلیل پیدا می‌کنند و خانه مطبوعات در این زمینه وظایفی دارد.

به گزارش ایسنا و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی پیش از ظهر امروز (۱۸ خرداد ماه) در نشستی با رئیس و اعضای هیأت مدیره خانه مطبوعات با تاکید بر این مطلب افزود: خانه مطبوعات فراگیرترین تشکل مطبوعات در کشور است و نهادی است که دارای جامعیت است. این نهاد یک نهاد مدنی به شمار می‌آید و باید تلاش کنیم با قوت به کار خود ادامه دهد و دولت‌های یازدهم و دوازدهم با این نگاه پیش رفته‌اند.

صالحی ادامه داد: خانه مطبوعات هم باید برای برنامه‌ها و کارهای خود بر اساس اهمیت اولویت‌گذاری داشته باشد و این خانه‌ها چه در مرکز و چه در استان‌ها با شرایط جاری کشور پیوند دارند و به دلیل حفظ نظام، انقلاب و هویت اسلامی کشور و تحمیل جنگ اقتصادی و روانی که بر کشور حاکم است مسئولیت ویژه‌ای برای کل کشور و همچنین رسانه‌ها و خانه مطبوعات ایجاد شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: با توجه به این برهه از شرایط کشور و خروج دولت آمریکا از برجام باید بدانیم چه وظایفی داریم و متناسب با آن احساس مسئولیت داشته باشیم و بدانیم رسانه و خانه مطبوعات نیز به عنوان یکی از ارکان حفظ هویت و منافع ملی در این مقطع زمانی چه اقداماتی می‌تواند داشته باشد.

وی با تاکید بر نقش رسانه‌ها در ایجاد امنیت ملی و حوزه دفاعی کشور، گفت: اگر رسانه‌ها نقش خود در این حوزه را کم کنند به طور قطع جا به جایی رسانه‌ای خواهیم داشت. به این معنا که جای رسانه‌های رسمی را رسانه‌های غیر رسمی می‌گیرند و رسانه‌های خارجی جایگزین رسانه‌های داخلی می‌شوند. نقش خانه‌های مطبوعات در سراسر کشور تولید محتوای دقیق، جذاب و درست است که می‌تواند به تثبیت این جایگاه کمک کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به درخواست رئیس خانه مطبوعات مبنی بر واریز مستقیم کمک‌های حمایتی به حساب این خانه، گفت: در این زمینه لازم است کمیته‌ای متشکل از نمایندگان از معاونت‌های مطبوعاتی و حقوقی وزارتخانه و نماینده‌ای نیز از خانه مطبوعات ایجاد و این موضوع بررسی شود.

صالحی در بخش دیگری از سخنان خود بر همکاری مدیران کل فرهنگ و ارشاد استان‌ها با خانه‌های مطبوعات و اجرایی کردن وظایف ١٦گانه این خانه تاکید کرد.

او در ادامه گفت: خانه مطبوعات یک بازوی قوی و مکمل فعالیت‌های رسانه‌ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محسوب می‌شود و به دلیل اینکه هم فراگیری و هم مدنی بودن آن برای ما از اهمیت برخوردار است، تلاش برای حمایت از این نهاد را خواهیم داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: باید تلاش کنیم با کمک یکدیگر بتوانیم انتظارات رسانه‌ای که از این وزاتخانه وجود دارد را با همکاری خانه مطبوعات به عنوان یک بازوی مکمل در این حوزه برآورده کنیم زیرا نفوذ نهادهای اداری کمتر از نفوذ و تأثیرگذاری نهادهای مدنی است و خانه مطبوعات این ظرفیت را دارد. با این همکاری می‌توانیم در دهه پنجم انقلاب اسلامی در حوزه رسانه از طریق خانه مطبوعات شرایط پایدارتری در مسائل فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور ایجاد کنیم.

صالحی همچنین بر مشارکت خانه مطبوعات در حوزه تصمیم‌گیری‌ها در این حوزه تاکید کرد و گفت: باید از ظرفیت نهادهای مدنی برای تصمیم‌گیری‌بهره برد تا در اجرا به تصمیم و نتیجه مطلوب‌تری برسیم.

در ابتدای این نشست، مصطفی کواکبیان _رئیس هیأت مدیره خانه مطبوعات _ نیز در سخنانی گفت: خانه مطبوعات سابقه طولانی دارد و در دوره جدید انتخابات سراسری در آن صورت گرفت که ٧ نفر به عنوان اعضای هیأت مدیره و ٢ نفر نیز به عنوان بازرس انتخاب شدند.

او افزود: در حال حاضر ٥ هزار و ٢٠٠ نفر عضو خانه‌های مطبوعات در سراسر کشور هستند و این خانه یک نهاد صنفی و دموکرات است و در کل کشور جامعیت دارد. امیدوارم با توجه به قبول مسئولیت بتوانیم با کمک‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بهتر از گذشته این مسیر را پیش ببریم.

کواکبیان با اشاره به اینکه این خانه دارای درخواست‌هایی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، گفت: استقلال مالی و ایجاد هویت مستقل در این زمینه یکی از این خواسته‌ها است. ١٦ بند به عنوان اختیارات و وظایف به این خانه واگذار شده و لازم است برای اجرایی شدن آن در سراسر کشور به مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها تاکید شود.

رئیس هیأت مدیره خانه مطبوعات افزود: اختصاص بودجه ٤٥٠ میلیونی برای برنامه‌های اجرایی این خانه در سال ٩٨ از دیگر درخواست‌های خانه مطبوعات است.

او توجه به نحوه توزیع کاغذ و زینک به مطبوعات شهرستانی و همچنین حمایت مالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برگزاری دومین مجمع عمومی خانه مطبوعات به مناسبت روز خبرنگار را از دیگر درخواست‌های این خانه برشمرد.

در بخش دیگری از این نشست محمدرضا دربندی _ مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی_ نیز اظهار کرد: در این دولت معاونت امور مطبوعاتی بهترین رابطه را با خانه مطبوعات مرکز و استان‌ها داشته است.

او با اشاره به درخواست هیأت مدیره این خانه مبنی بر استقلال مالی افزود: بنا داشتیم این کار را انجام دهیم ولی در جلساتی که برگزار شد، مشخص شد این کار قانونی نیست زیرا بر اساس قانون نمی‌توانیم به صورت مستقیم به حساب نهادهای مدنی مانند خانه مطبوعات واریزی داشته باشیم بنابراین این تخصیص را به حساب ادارت کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها واریز کردیم.

دربندی ادامه داد: درباره اختصاص ٤٥٠ میلیون بودجه به خانه مطبوعات این نکته حائز اهمیت است که در حال حاضر بودجه‌ای برای این کار وجود ندارد. همچنین خانه مطبوعات برای برگزاری مجمع عمومی خود می‌تواند از حمایت‌های نهادها و وزارتخانه‌های دیگر برخوردار شود و ما نیز همه تلاش خود در این زمینه را خواهیم داشت.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی افزود: درباره تبدیل نشریات مکتوب به الکترونیک طرحی را تهیه کرده‌ایم که در قبال ارائه تشویقی به نشریات مکتوب آنها تبدیل به پایگاه خبری بشوند ولی درباره جلوگیری از تغییر تصمیم آنها پس از این اقدام به دنبال راه حل های مناسب هستیم.

در بخش دیگری از این نشست هر یک از اعضای هیأت مدیره خانه مطبوعات به ارائه نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند.

از جمله این پیشنهادها می‌توان به توجه به جایگاه خانه‌های مطبوعات در استان‌ها، همکاری‌های لازم ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها با خانه مطبوعات، حضور یک نماینده از خانه مطبوعات در جلسات تصمیم‌گیری در این حوزه، بازنگری در دستورالعمل آگهی‌های دولتی، توجه به توزیع کاغذ، یارانه و زینک به نشریات محلی، جلوگیری از اعطای بی رویه مجوز به نشریات، توجه به مشکلات معیشتی، مسکن و امنیت شغلی خبرنگاران، تشویق نشریات مکتوب برای الکترونیکی شدن و … اشاره کرد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code