لایحه جدید اصلاح قانون بانکداری، ربا را رسمی می‌کند

ایسنا/قم مرجع تقلید شیعه با انتقاد شدید از طرح مجلس در خصوص اصلاح قانون بانکداری گفت: این طرح ربا را رسمی می کند و حوزه در این زمینه ساکت نخواهد بود.

آیت الله حسین نوری همدانی در درس خارج فقه که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با انتقاد لایحه اصلاح قوانین بانکداری گفت:اخیراً عده‌ای از اساتید محترم حوزه که در اقتصاد کار کردند در نامه‌ای به من از تقدیم لایحه‌ای به مجلس شورای اسلامی برای رسمیت بخشیدن رباخواری به عنوان قرض تذکر دادند.

وی عنوان کرد: اجماع فقها بر این است که گرفتن پول در برابر تأخیر در أدای دین، ربا است و قرآن کریم نیز در هفت جا بر حرمت آن تأکید کرده است.

این مرجع تقلید بیان کرد: بانک ها در برابر وامی که به مردم می دهند، در ابتدا مبلغی را به عنوان سود بر می دارند که این رباست؛ همچنین تأخیر در أدای دین را به صورت روزشمار از مردم می گیرند که این مصداق آیه «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَأْکُلُوا الرِّبَا أَضْعَافًا مُضَاعَفَةً/ ای کسانی که ایمان آورده‌اید! ربا (و سود پول) را چند برابر نخورید» است و حال می خواهند این موضوع را رسمیت ببخشند.

این استاد برجسته حوزه تاکید کرد: حوزه علمیه با این طرح مخالف است و نظر کسانی که این طرح را به مجلس برده‌اند حجت نیست، این طرح ربا را رسمی می کند و حوزه در این زمینه ساکت نخواهد بود.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code