Menu

فوت ۶ نفر و تلفات بی‌سابقه دامی بر اثر شیوع بیماری تب خونریزی‌دهنده

0 Comment


به گزارش فارس، یوسف داوودی نسبت به شیوع وسیع بیماری خطرناک پوستی لمپی اسکین دیزیز در میان گاوهای دامداران کشور هشدار داد و اظهار داشت: این بیماری در آذربایجان‌ شرقی بیش از سایر نقاط شایع شده و هزاران دام را مبتلا کرده است، اگر این بیماری به همین منوال شیوع پیدا کند خسارت مالی آن به چندین میلیارد تومان خواهد رسید.

  • شیوع بیماری خطرناک پوستی لمپی اسکین دیزیز در میان دام‌ها خسارت میلیاردی داشته است

نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی افزود: این بیماری خسارت میلیاردی به دنبال داشته است در حالی که وزارت جهاد کشاورزی می‌توانست با تهیه و توزیع به موقع واکسن آن جلوی چنین خسارتی را بگیرد. ادامه تعلل در تهیه واکسن سبب شیوع بیشتر این بیماری خطرناک می‌شود، ضمن آنکه پایین آمدن تولید، زاد و ولد دام و کاهش وزن آنها را به دنبال دارد البته با توجه به گسترش این بیماری در بدن دام درمان آن نیز زمان‌بر خواهد شد.

  • مرگ ۶ انسان و تلفات بی‌سابقه دامی بر اثر شیوع بیماری تب خونریزی‌دهنده

وی همچنین از شیوع بیماری خطرناک و کشنده مشترک میان انسان و دام با عنوان تب هموراژیک کریمه کونگو (بیماری تب خونریزی‌دهنده) خبر داد و گفت: این بیماری طی چند هفته اخیر ۶ نفر تلفات انسانی و تاکنون تلفات بی‌سابقه دامی در کشور داشته است.

نایب رئیس کمیته دام، طیور و آبزیان کمیسیون کشاورزی مجلس با یادآوری اینکه تعدادی از افراد فعال در دامداری و کشتارگاه نیز بستری و قرنطینه شده‌اند، اضافه کرد: عدم استفاده از حشره‌کش و سهل‌انگاری در تامین سموم دفع آفات حیوانی این بیماری را شایع کرده و متاسفانه در خون حیوانات رخنه کرده است و اگر به مرحله خونریزی پوستی کل بدن برسد عملا غیرقابل درمان خواهد بود.

داوودی با یادآوری اینکه طبق قانون برنامه ششم توسعه واکسن دام‌ها باید تهیه و یارانه دولتی به دامداران برای تهیه این واکسن‌ها داده شود، توضیح داد: تب هموراژیک کریمه کنگو (بیماری تب خونریزی دهنده) ضایعات پوستی و مخاطی (داخل دهان و بینی) برای دام به دنبال دارد در حالی که می‌توانستند با تزریق یک واکسن کم هزینه از این فاجعه جلوگیری کنند.  

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: وزارت جهاد کشاورزی به تازگی واکسن این بیماری را از ترکیه وارد کرده و قرار است بر خلاف قانون به دامداران بفروشند، هر چند همین کار را هم نیز به موقع انجام نداده‌اند و به‌نوعی اقدام آنها نوش دارو بعد از مرگ سهراب است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code