شمار مبتلایان به کرونا از ۷۱۰۰۰۰ و شمار مرگ‌ها از ۳۳۰۰۰ گذشت

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از آسوشیتدپرس آمار سازمان جهانی بهداشت  گزارش روزانه حدود ۷۰ هزار مورد عفونت جدید را نشان می‌دهد- در حالیکه تا همین چند روز پیش شمار موارد روزانه جدید بیماری حدود ۵۰۰۰۰ مورد بود. اکنون شمار کل موارد بیماری کووید-۱۹ از ۷۱۰ هزار مورد و شمار مرگ‌های ناشی از بیماری از ۳۳۰۰۰ مورد گذشته است نیمی از این موارد مرگ مربوط به کشورهای ایتالیا و اسپانیا است که بیمارستان‌هایشان اشباع شده و نظام‌های بهداشتی‌شان در نقطه فروپاشی است.

دکتر آنتونی فاوچی، مدیر انستیتوی ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا و کارشناس ارشد بیماری‌های عفونی دولت آمریکا در مصاحبه‌ای با سی‌ان‌ان گفت شیوع ویروس کرونا می‌تواند ۱۰۰ هزار تا ۲۰۰ هزار آمریکایی را بکشد و میلیون‌ها آمریکایی را دچار بیماری کند.

در یکشنبه بعدازظهر، بر اساس ارقامی که دانشگاه جانز هاپکینز منتشر می‌کند شمار موارد عفونت در آمریکا از ۱۳۵۰۰ مورد و شمار مرگ‌ها ۲۳۰۰ مورد گذشت، هر چند تصور می‌شود شمار واقعی موارد بیماری در آمریکا با توجه کمبود تست و موارد خفیف بیماری که گزارش نمی‌شوند، بسیار بیشتر باشد.

ایالت نیویورک که شمار تلفات کووید-۱۹ در آن با افزایشی بیش از ۲۰۰ موردی به حدود ۱۰۰۰ مورد رسیده است- همچنان کانون شیوع بیماری در آمریکا است و اکثریت موارد مرگ در این ایالت در شهر نیویورک رخ داده است. اما اوج‌گیری موارد عفونت در سراسر آمریکا نه تنها در مناطق کلانشهری، بلکه در شهرک‌های غرب میانه و پناهگاه‌های اسکی در کوه‌های راکی ثبت شده‌اند.

آندرو کومو، فرماندار نیویورک گفت: «وضعیت به این زودی‌ها بهتر نمی‌شود.» ویروس به سرعت دارد در آسایشگاه‌های سالمندان، مراکز نگهداری افراد دچار ناتوانی و سایر مکان‌هایی که افراد سالمند و آسیب‌پذیر در آن نگهداری می‌شوند، به قول کومو «مانند آتش در علف خشک» منتشر می‌شود.

بیل دبلازیو، شهردار نیویورک گفته است که تا یکشنبه آینده (۵ آوریل) تجهیزات پزشکی بحرانی شامل دستگاه‌های تنفس مصنوعی به اتمام خواهند رسید.

از هنگامی که نخستین شیوع عمده ویروس کرونا در اوائل ماه مارس در یک آسایشگاه سالمندان در شهر کیرکلند در ایالت واشنگتن در غرب آمریکا شروع شد- رشته‌های از آسایشگاه‌ها در آمریکا با عفونت با ویروس کرونا در میان ساکنان و کارکنانشان مواجه شده‌اند.

گرچه آمریکا از لحاظ شمار موارد گزارش شده بیماری در رده اول قرار دارد، پنج کشور دیگر شمار تلفات بیشتری دارند، به ترتیب ایتالیا، اسپانیا، چین، ایران و فرانسه.

ایتالیا روز یکشنبه ۷۵۰ مرگ جدید ناشی از کووید-۱۹ گزارش کرد و شمار کل‌ مرگ‌ها ی ناشی از بیماری در این کشور به حدود ۱۰۸۰۰ مورد رسید که بسیار بیشتر از هر کشور دیگری در جهان است. اما شمار موارد عفونت جدید دوباره نشانه‌های از کاهش دادن را بروز داد. مقامات ایتالیایی در روز یکشنبه ۵۲۰۰ مورد جدید در طول ۲۴ ساعت گزارش کردند که کمترین شمار در طول چهار روز برای شمار کلی حدود ۹۸۰۰۰ مورد است.

اسپانیا روز یکشنبه مقررات قرنطینه عمومی در این کشور را سخت‌تر کرد و  این در حالی است که با گزارش ۸۴۰ مورد جدید مرگ رکوردی جدید به جای گذاشت. تلفات رسمی ناشی از کووید-۱۹ در این کشور اکنون بیش از ۶۵۰۰ مورد است.

به همه کارکنان مشاغل غیر ضروری در اسپانیا دستور داده شده است از روز دوشنبه برای دو هفته در خانه بمانند.

فرناندو سیمون، رئیس اضطرارهای بهداشتی اسپانیا گفت شما افراد بستری‌شده در بخش‌های مراقبت‌ ویژه در حال افزایش است و بیمارستان‌ها در چند منطقه به حد اشباع رسیده‌اند.

او گفت:‌«به همین علت مجبور هستیم که اقدامات کنترلی به طور قاطعانه به اجرا در آوریم.»

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code