سکه تا چه زمانی در مرز ۱۰ میلیون تومان مقاومت می کند؟ | حباب سکه چقدر شد؟

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از اقتصادنیوز، اگر امروز سکه امامی زیر مرز ۱۰میلیون تومانی تثبیت شود، رفتن به سوی حمایت ۹ میلیون و ۴۰۰هزار تومانی مورد انتظار است. معامله گران سکه در روزهای اخیر تا حدی در برابر نزول قیمت ها مقاومت کرده اند، ولی شدت ریزش دلار به اندازه ای بوده است که سکه بازان نیز از کانال ۱۰ میلیون تومانی دست کشیدند.

روز شنبه ۲۷ دی ارزش ذاتی فلز گران بهای داخلی به نزدیکی ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید. این موضوع به آن معنا  بود که سکه هنوز ظرفیت افت قیمت بیشتری را دارد، خصوصا اگر امروز خبری از بازگشت قیمت دلار نباشد. اسکناس آمریکایی دیروز بیش از ۷ درصد افت کرد، ولی سکه تنها درحد ۵ درصد به این افت واکنش نشان داد، امری که تا حدی بیانگر مقاومت سکه در برابر نزول قیمت بود. در بازار جهانی نیز قیمت طلا منتظر شهادت جانت یلن وزیر جدید خزانه داری آمریکا است. نگاه او به سیاست های مالی و آینده دلار می تواند جهت بازارها را تا حدودی ترسیم کند. بنابراین قیمت طلا نیز گرچه در سقوط از مرز ۱۸۰۰ دلار مقاومت کرده اما فعلا راه همواری برای صعود ندارد.

تحلیل گران فنی باور دارند، سکه برای اینکه از مسیر نزولی خارج شود، نیاز دارد که مرز ۱۰ میلیون تومانی را به دست بیاورد و به بالای محدوده ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برود. کف های حمایتی بعدی نیز ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان هستند.

  • حباب سکه به بالای ۶ درصد رفت

فاصله ارزش ذاتی سکه با قیمت بازاری آن افزایش یافت و به نزدیکی ۶۰۰ هزار تومان رسید. روز شنبه این فاصله در حدود ۵۰۰ هزار تومان بود. افزایش حباب در شرایط نزولی تا حدی بیانگر مقاومت معامله گران در برابر افت بیشتر است. با این حال نباید از این نکته غافل ماند که ظرفیت کاهش بیشتر در بازار وجود دارد و تنها کافی است که دلار کانال ۲۱ هزار تومانی را از دست بدهد تا فلز گران بهای داخلی با قدرت بیشتری نزولی شود. اگر مسیر قیمتی دلار تغییر کند، بعید نیست که سکه به راحتی مرز ۱۰ میلیونی را به چنگ آورد.

  • فشار در معاملات پشت خطی

در معاملات پشت خطی سیگنالی که معامله گران برای امروز دادند افزایشی بود. آنها قیمت معاملاتی را بالاتر از قیمت بسته شده نقدی  بازار در روز گذشته تعیین کردند. روز گذشته بازار نقدی با قیمت ۹ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان به کار خود خاتمه داد اما در معاملات بازار پشت خطی که از عصر روز قبل تا بامداد امروز جریان داشت قیمت به بالای ۹ میلیون و ۹۲۰ هزار برگشت. این برگشت نشان می دهد معامله گران کاغذی تصور می کنند در بازار نقدی روند می تواند تغییر کند.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *