جزئیاتی از برنامه‌های یک انجمن تئاتری

مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و دبیر جشنواره تئاتر انقلاب و دفاع مقدس با بیان اینکه برای ۸۰۰ گروه رسمی تئاتر دعوتنامه شرکت در جشنواره ارسال شده است تاکید کرد: برنامه‌ریزی برای بودجه دو میلیاردی انجمن به گونه‌ای است تا در پایان سال قابل دفاع باشد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط‌عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، حمید نیلی در نشستی که برای چهلمین سالگرد حماسه دفاع مقدس، سه شنبه ۲۵ شهریور در تماشاخانه سرو برگزار شد بیان کرد: همان‌طور که عموم مردم در تشییع پیکر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی سنگ تمام گذاشتند، هنرمندان نیز باید به نوعی به این شهید بزرگوار ادای دین کنند و امید است جامعه تئاتر کشور در این سالگرد بتواند دین خود را هرچند اندک به شهدای دفاع مقدس ادا کند.

وی ضمن محکوم کردن اهانت نشریه فرانسوی «شارلی ابدو» به پیامبر اعظم (ص) گفت: ما از همان اولین روزهای شهادت سردار سلیمانی با همفکری و همکاری دوستان خود در انجمن، نخستین همایش ملی سردار آسمانی را آغاز کردیم که مورد استقبال قرار گرفت. همچنین در حاشیه این همایش سعی کردیم تا محفلی با نام «نمایش‌خاطره» راه‌اندازی کنیم؛ به این صورت که بعد از گفتن خاطراتی از دوستان نزدیک و همراه سردار شهید قاسم سلیمانی، با استفاده از خاطرات، آثاری تولید شود که چند اثر نیز از این محفل به دست انجمن رسید که توسط کارشناسان ما در حال بررسی است.

وی ادامه داد: سپس با ویروس منحوس کرونا مواجه شدیم که فضای تئاتر کشور را با مشکل مواجه کرد؛ دقیقا زمانی که تئاتر کشور با آغاز سال جدید کار خود را شروع می‌کند و این موضوع تئاتر را با خمودی روبه‌رو کرد. به همین دلیل ما «تئاتر + خانه» را راه‌اندازی کردیم تا فضای هنری هنرمندان تئاتر سرد نشود و تئاتر کشور همچنان زنده نگه داشته شود.

وی افزود: در ادامه نیز فراخوان هفدهمین جشنواره تئاتر مقاومت منتشر شد و برای 800 گروه رسمی تئاتر سراسر کشور کارت دعوت ارسال گردید تا در این جشنواره شرکت کنند. در حوزه جشنوارۀ تئاتر مقاومت، تا کنون 1300 اثر برای ما ارسال شده که از این میان به غیر از بخش نمایش‌نامه‌نویسی، ارزیابی دیگر بخش‌ها به اتمام رسیده است.

نیلی در همین راستا گفت: همچنین ماهنامه «نقش صحنه» را پس از 10 سال مجددا راه‌اندازی کردیم که با استقبال خوبی نیز مواجه شده‌است. این ماهنامه با توجه به عصر فضای مجازی به صورت الکترونیکی منتشر می‌شود و چهارمین شماره آن نیز به‌صورت ویژه‌نامه چهلمین سالگرد دفاع مقدس تا پایان شهریورماه منتشر می‌شود.

وی ادامه داد: سایت تخصصی انجمن نیز در حال طراحی و  راه‌اندازی است تا هنرمندان و علاقه‌مندان به فعالیت‌های انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بتوانند راحت‌تر به اخبار و مطالب تولید شده در این انجمن دسترسی پیدا کنند.

نیلی افزود: در مورد راه‌اندازی مجدد تماشاخانه سرو و رونق تازه آن با پذیرش مدیریت تماشاخانه سرو گفت: باید از توحید معصومی، امیرحسین شفیعی،امیر کلاته،محمد کاظم تبار و جوادتمدنی برای همکار مجدانه ای‌ که با ما دارند قدردانی کنیم. ما تماشاخانه سرو را به‌عنوان یک کمپانی و فعالیت‌های آن را با نگاهی نو در حوزه تولید در نظر داریم. ان‌شاءالله همچنان کار خود را ادامه دهد و به‌عنوان یک تماشاخانه جریان‌سازِ مستمر در تئاتر کشور باشد.

نیلی در مورد برنامه‌های انجمن در چهلمین سالگرد دفاع مقدس گفت: اولین رویکرد ما در این حوزه استعدادیابی و تولیدات رادیویی بود که با همکاری رادیو نمایش، جشنواره رادیویی «راویان حماسه» را راه‌اندازی کردیم و تا کنون بیش از 80 اثر در دو بخش روایتگری و نمایش رادیویی به دست دبیرخانه‌های مجازی ما رسیده‌است.

همچنین تفاهم‌نامه‌ای را با سازمان فرهنگی و هنری شهرداری داشتیم که به تبع آن، 40 نمایش خیابانی با موضوع دفاع مقدس در سطح شهر اجرا می‌شود. در همین راستا بنا داریم تا در دهه اول مهرماه با همکاری سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تجلیلی از هنرمندان عرصه دفاع مقدس داشته باشیم.

مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در مورد فعالیت‌های پژوهشی انجمن گفت: انتشار ویژه‌نامۀ «نقش صحنه» را نیز با همین موضوع با نگاهی به اوج و فرود تئاتر دفاع مقدس از آغاز تا کنون داریم. تئاتر دفاع مقدس فراز و فرودهایی داشته‌است؛ به این معنا که در برخی سال‌ها تئاتر دفاع مقدس اوج بسیاری می‌گیرد و در برخی سال‌ها کم‌رنگ می‌شود. به همین منظور نشستی را با موضوع آسیب‌شناسی تئاتر دفاع مقدس در چهار دهۀ اخیر ترتیب داده‌ایم که قرار است در سالن مشاهیر تئاتر شهر برگزار شود و به‌زودی جزئیات آن از سوی روابط عمومی انجمن منتشر خواهد شد.

وی افزود: همچنین قرار است انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس با همکاری اداره کل ارشاد اسلامی استان کرمان دومین همایش سردار آسمانی را در زمان شهادت سردار برگزار کند که الان در حال گردآوری آثار آن هستیم و اساس این کار اجرای تئاتر خیابانی است، اما چند تئاتر صحنه‌ای نیز به‌صورت مهمان در کرمان خواهیم داشت.

نیلی در ادامه گفت: رونمایی از سه کتاب شامل دو نمایش‌نامه از لیلی عاج دربارۀ شهید ابراهیم هادی و کتاب چهار شهید خلبان از شهرام کرمی و یک کار پژوهشی شامل نقد چهل نمایش‌نامه جریان‌ساز دفاع مقدس با قلم آقای نصیری داریم که در این ایام رونمایی خواهد شد و آخرین موضوع نیز نمایشگاه «زخم عتیق» است که واژه مقاومت مفهوم اصلی آن است؛ چرا که سرلوحه همه شهدای دفاع مقدس قیام عاشورا بوده و در این راستا نمایشگاه «زخم عتیق» با محوریت ادوات تعزیه، نسخ خطی و نشست‌های تخصصی و پژوهشی،در حال برگزاری است.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد چگونگی برپایی جشنوارۀ تئاتر مقاومت با توجه به وضعیت ویژۀ کرونا گفت: تصمیم بر برپایی جشنواره با رعایت پروتکل‌های بهداشتی است، اما در صورتی که کرونا وضعیت را به سمتی ببرد که امکان برپایی جشنواره آن‌گونه که ما در برنامه‌های خود داریم نباشد، برنامه جایگزینی برای آن در نظر گرفته‌ایم.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون شفاف‌سازی در مورد بودجه تزریقی به انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس گفت: دو میلیارد بودجه ما است که در حوزه شفاف‌سازی، میزان فعالیت‌های ما آن را نشان می‌دهد. همچنین ما سعی داریم که به بهترین شکل ممکن و به‌صورت بهینه از آن استفاده کنیم تا با پایان سال بتوانیم از فعالیت‌های خود دفاع کنیم.

نیلی در پایان گفت: از سازمان بسیج هنرمندان، باغ موزه دفاع مقدس، اداره کل ارشاد کرمان، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری، رادیو نمایش و همه دوستانی که با ما در این مدت و در امور گوناگون همکاری کردند قدردانی میکنم.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code