اجرای پروتکل‌ها در مراسم محرم، احتمال ابتلا را صفر نمی‌کند | اثر مسافرت‌ها تا ۳ هفته‌ آینده معلوم می‌شود | تا یک سال دیگر واکسنی در کار نیست

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایلنا، علی ماهر گفت: ما بارها گفتیم که ستاد ملی کرونا با هر تجمعی مخالف است، ولی اگر افراد علاقه دارند به صورت حضوری در این مراسم‌ شرکت کنند، این پروتکل که اجبار کرده تا افراد حداقل در فضای باز و در فاصله دو متری از هم باشند، کمک می‌کند تا انتقال ویروس به حداقل برسد، اما باز هم توصیه ما این است که افراد در هیچ تجمعی شرکت نکنند. چون هر تجمعی می‌تواند خطرناک باشد.

وی با توصیه‌ به افرادی که در مراسم‌ عزاداری محرم شرکت می‌کنند، گفت: سه اصل طلایی ما سر جای خود باقی است: استفاده از ماسک، شستشوی مناسب دست‌ها و ایجاد فاصله‌ی دو متری با افراد باید در هر شرایطی رعایت شود. اگر این سه اصل رعایت نشود، موارد دیگر هیچ فایده‌ای ندارد. در هر حال اگر افراد در مراسم عزاداری ماه محرم شرکت می‌کنند، باید با دقت بیشتری موارد را رعایت کنند و حتما رعایت فاصله‌گذاری و دور شدن از فضای بسته را در نظر داشته باشند. چون در فضای بسته امکان سرایت بسیار بیشتر خواهد شد.

ماهر تاکید کرد: هیچ دستورالعملی احتمال خطر را صفر نمی‌کند و اگر در این مراسم خطایی در زمینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی رخ دهد، طبق صحبت‌های استاندار تهران از طریق مقامات امنیتی و انتظامی برخورد صورت می‌گیرد، اما طبیعتا انتظار ما این است که خود مردم این موارد را رعایت کنند تا نیازی به این برخوردها نباشد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت ستاد مقابله با کرونای تهران در مورد خطر افزایش شیوع ویروس کرونا در پی سفرهای مردم در چند روز گذشته، گفت: اثر مسافرت‌هایی که مردم در این چند روز تعطیلی رفتند را در دو تا سه هفته‌ آینده خواهیم دید و احتمال ایجاد نگرانی زیاد است.

وی ادامه داد: در این شرایط می‌توان پیش‌بینی کرد که در روزهای تعطیل مردم سفر خواهند کرد و ستاد ملی حتما این پیش‌بینی را کرده بود، اما کنترل این موضوع با ستاد ملی است و اگر این ستاد دستور دهد که نیاز به سختگیری بیشتری خواهد بود، این موضوع قابلیت اجرا خواهد داشت. مثل بعضی از کشورها که رفت و آمدها را کنترل کردند، اما فعلا ستاد کرونا چنین تصمیمی نگرفته و اگر این رفتارها ادامه پیدا کند، احتمالا وارد برخوردهای شدیدتر خواهد شد.

ماهر همچنین درباره وضعیت ساخت واکسن کرونا گفت: برای واکسن کرونا در ایران حداقل تا یکی دو سال آینده باید منتظر بمانیم. اگر این واکسن در داخل تولید شود، می‌تواند در دسترس همه قرار بگیرد، اما فعلا در کشور تا کمتر از یک سال آینده نمی‌توان منتظر این واکسن بود.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code