اثرهای گردشگری که به هیچ زبانی معرفی نشده‌اند!

یک کارشناس گردشگری معتقد است قرار نگرفتن شناسه و تابلوی معرفی کننده اثر گردشگری در اکثر ابنیه و آثار تاریخی و طبیعی مازندران، یکی از بزرگترین مشکلات پیش‌روی این صنعت در این استان است.

محمدرضا اورمزدی در گفت‌وگو با ایسنا، مشکلات گردشگری این استان به ویژه در مناطق مسافرخیز و پرتردد را نقص اطلاع رسانی و معرفی یا Present دقیق و درست اماکن گردشگری برشمرد و اظهار کرد: مهمترین چالشی که مسافران و گردشگران در شهرهای استان با آن مواجه هستند نبود تابلو و آدرس مشخص برای دسترسی و رسیدن به مکان هدف گردشگری است.

وی با اشاره به شهرستان های گردشگر پذیر استان به ویژه غرب مازندران، نقص آدرس و نبود تابلوی راهنما در این شهرها را مهم‌ترین مشکل بحث توریسم در این مناطق عنوان و تصریح کرد: تابلوهای راهنمای مناطق هدف گردشگری باید میزان مسافت و آدرس درست مکان را معرفی کرده و حداقل به دو زبان فارسی و انگلیسی قابل رؤیت باشند.

این کارشناس گردشگری با ابراز گلایه از قرار گرفتن شناسه و تابلوی معرفی کننده اثر گردشگری در اکثر ابنیه و آثار تاریخی و طبیعی استان مازندران خاطرنشان کرد: باید کنار هر اثر تاریخی یا طبیعی یک شناسه یا تابلو نصب شود تا مردم علاوه بر دسترسی به اطلاعات دقیق از آن، یقین کنند که این اثر گردشگری اعم از کاخ، بنا، مسجد، پل، مدرسه و غیره دارای قدمت و ماهیت فرهنگی و تاریخی است؛ همان گونه که در شهرهای توریستی ایران نظیر شیراز، اصفهان، یزد و غیره تابلوی معرفی به چند زبان در کنار اثر نصب شده و جزئیاتی از مشخصات آنرا برای مخاطب بیان می‌کند.

نقشه های گردشگری به روز نشده اند

اورمزدی با انتقاد از نقشه های گردشگری که هر ساله در اختیار مسافران قرار می گیرد عمده نواقص این نقشه ها را  به روز رسانی نشدن و جامع و کامل نبودن و گرافیک نامناسب آنها، عنوان و خاطرنشان کرد: علاوه بر این نقشه‌ها، باید امکانات موبایلی در هر شهرستان وجود داشته باشد تا سهولت دسترسی به اطلاعات را برای گردشگران مهیا کند.

اورمزدی، قابلیت تلفن‌های همراه و نقش آن در زندگی بشر را گزینه و امکانی مغتنم برای معرفی اماکن گردشگری هر منطقه دانست و افزود: این قابلیت که مسافر بتواند به محض ورود به شهر گردشگری تمام آنچه را که نیاز دارد از طریق گوشی همراه خود بدست آورده و از امکانات و نقاط متنوع شهر بهره مند شود فرصتی مقتضی است که باید در دستور کار قرار گیرد.

وی با بیان اینکه مسافران به دنبال راحت ترین گزینه برای دسترسی به اطلاعات در زمینه آدرس دهی، امکانات شهری، نقاط گردشگری، مسافت و تصاویر منطقه هدف گردشگری هستند، گفت: ظرفیت تلفن‌های هوشمند امروزی دقیقا همان گزینه‌ای است که می‌تواند مخاطب یا گردشگر را با منطقه آشنا کرده و تمام اطلاعات مورد نظر وی را تامین کند.

اورمزدی از یک قاعده کلی در مباحث صنعتی و گردشگری سخن گفت و با ذکر مثالی تصریح کرد: هر کشور، دولت، منطقه و یا هر فعالیتی که بتواند محصول خود را به درستی معرفی کرده و ارائه کند موفق تر خواهد بود مانند فروشنده‌ای که بتواند توضیحات کافی و قانع کننده به خریدار ارائه کرده و او را مشتاق به خرید کند.

وی، روزمرگی را یکی دیگر از چالش های حوزه گردشگری معرفی کرد و افزود: انجام یکسری از کارهای روتین در حوزه گردشگری مانند چاپ نقشه، پیام تبریک شهردار و استاندار و تبلیغات ناموزون و غیرجذاب نمی‌تواند باعث جذب حداکثری گردشگر شده و باید پکیج‌های نوروزی و تابستانی بیشتر مورد توجه قرار گرفته و با دقت و ظرافت بیشتری تنظیم شوند.

این پژوهشگر و استاد دانشگاه، موضوع رفع نقص های زیرساختی گردشگری در حوزه اطلاع رسانی را بسیار کم هزینه برشمرد و تاکید کرد: برطرف کردن این نقایص با اندکی تدبیر، هم افزایی و خرد جمعی نیاز به هزینه گزافی نداشته و براحتی قابل پوشش و جبران است و تنها به هماهنگی بین دستگاه‌های ذیربط نظیر شهرداری، دهیاری، بخشداری، راه و شهرسازی و اداره میراث نیاز دارد.

تحقق سند گردشگری نیاز به حمایت دولت و مشارکت مردم دارد

این استاد دانشگاه و کارشناس توریسم روستا، با بیان اینکه تحقق سند گردشگری نیاز به حمایت دولت و مشارکت مردم دارد، تصریح کرد: اگر سند جامع محقق شود روستاهای کشور نیاز به تخلیه سکنه و فرار از بحران بیکاری نداشته و اقتصاد بومی و توسعه روستایی بهبود خواهد یافت.

اورمزدی به آسیب خرید و فروش ملک در روستاهای هدف گردشگری، اشاره و خاطرنشان کرد: لزوم انجام فعالیت های مکمل گردشگری در روستاها مانند اقامتگاه‌های بوم‌گردی، صنایع تبدیلی و توسعه صنایع دستی با افزایش کارگاه‌ها می تواند مانع توسعه ساخت و سازهای بی رویه شده و بالطبع عرصه های جنگلی نیز در امان خواهند ماند.

وی، گردشگری را دارای شاخص، استاندارد و فاکتورهای مخصوص دانست و با هشدار به اینکه اگر این صنعت در مسیر خود هدایت نشود تنها نام و لغت گردشگری را یدک خواهد کشید گفت: زمانی می توانیم مسیرهای جدید برای گردشگری معرفی کنیم که همه زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری گردشگری را در اختیار داشته باشیم.

نگاه مثبت کشورها به اماکن گردشگری ایران

این کارشناس و مجری تورهای گردشگری از نگاه مثبت کشورها به ایران در حوزه توریسم سخن به میان آورد و تاکید کرد: برخی از مسافران خارجی که به ایران سفر می کنند حتی بیشتر از ایرانیان و بومیان به منطقه هدف گردشگری اشراف دارند که این بیانگر عدم شناخت ما نسبت به ظرفیت ها و پتانسیل های مستعد خویش است.

اورمزدی  اضافه کرد: اگر به این باور برسیم که می توان از ظرفیت گردشگر خارجی روزی ۱۰۰ تا هزار دلار درآمد کسب کرد بیکاری از بین می رود بنابراین نگاه مسئول باید به این سمت تغییر پیدا کند و با حمایت دولت شرکت ها و آژانس های های مسافرتی با معرفی اماکن گردشگری در مسیر توسعه این صنعت گام بردارند.
انتهای پیام

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code